Wojna i pokój – Lew Tołstoj

POBIERZ
Już 2485 osoby pobrały tego Ebooka!

Wojna i pokój dzieje się w rosyjskim mieście St. Petersburg w 1805 r., gdy podbój Europy Zachodniej przez Napoleona dopiero zaczyna budzić obawy w Rosji. Wielu bohaterów powieści wprowadzanych jest do partii społecznej, wśród nich Pierre Bezukhov, społecznie niezręczny, ale lubiany, nieślubny syn bogatego hrabiego oraz Andrzej Bolkońskiego, inteligentny i ambitny syn emerytowanego dowódcy wojskowego.

ebook wojna i pokój w pdf

Spotykamy również podstępną i płytką rodzinę Kuragina, w tym przebiegłego ojca Wasiliego, syna łowcy fortuny Anatola i porywającą córkę Helenę. Poznajemy też Rostowów, szlachetną rodzinę moskiewską – Nataszę, Sonię i Mikołaja, który właśnie wstąpił do armii prowadzonej przez starego generała Kutuzowa.

Wojska rosyjskie mobilizują się w sojuszu z imperium austriackim, które obecnie opiera się napaści Napoleona.

Andrzej i Mikołaj idą na front. Andrzej został ranny w bitwie pod Austerlitz i choć przeżył, długo uważa się go za zmarłego. Pierre zostaje wyłącznym spadkobiercą fortuny swojego ojca i żeni się z Heleną Kuraginą w mgnieniu oka. Helena zdradza Pierre’a, a on wyzywa jej uwodziciela na pojedynek, w którym prawie zabija człowieka.

Żona Andrzeja, Lisa, rodzi syna, gdy wraca on do domu, ku szokowi rodziny. Lisa umiera przy porodzie, pozostawiając pobożnej siostrze Andrzeja, Marii, swojego syna. Tymczasem Pierre, rozczarowany życiem małżeńskim, opuszcza żonę i angażuje się w duchową praktykę masonerii. Próbuje zastosować nauki tej praktyki do zarządzania swoim majątkiem i dzielić się nimi ze swoim sceptycznym przyjacielem Andrzejem, który pracuje nad reformą rosyjskiego rządu.

Tymczasem losy rodziny Rostowów zawodzą, częściowo dzięki długom hazardowym Mikołaja. Rostowowie rozważają sprzedaż swojego ukochanego majątku rodzinnego Otradnoe. Mikołaj jest zachęcany do zawarcia małżeństwa z bogatą spadkobierczynią, mimo wcześniejszej obietnicy małżeństwa z Sonią. Kariera wojskowa Mikołaja trwa nadal i jest on świadkiem wielkiego pokoju między Napoleonem a carem Aleksandrem. Natasza dorasta, uczęszcza na swój pierwszy bal i zakochuje się w różnych mężczyznach, zanim stanie się poważnie przywiązana do Andrzeja. Ojciec Andrzeja sprzeciwia się małżeństwu i wymaga, aby Andrzej czekał rok przed ślubem z Nataszą. Natasza niechętnie podporządkowuje się temu żądaniu, a Andrzej wyrusza w podróż.

Ponadczasowy ebook teraz dostępny w PDF!

Po odejściu Andrzeja, jego ojciec staje się drażliwy i okrutny wobec Marii, która z chrześcijańskim przebaczeniem przyjmuje to okrucieństwo. Natasza zbliża się do Anatole=a Kuragina, który wyznaje swoją miłość. W końcu postanawia, że kocha Anatola i planuje z nim ucieczkę, ale plan się nie powiódł. Andrzej wraca do domu i odrzuca Nataszę za jej związek z Anatolią. Pierre przygarnia Nataszę i zaczyna coś do niej czuć. Natasza choruje.

W 1812 roku Napoleon najeżdża Rosję, a car Aleksander niechętnie wypowiada wojnę. Andrzej powraca do aktywnej służby wojskowej. Pierre obserwuje reakcję Moskwy na zagrożenie Napoleona i nabiera szalonego poczucia, że ma misję zamachu na Napoleona. Francuzi podchodzą do majątku Bolkońskiego, a Maria i stary książę Bolkoński (ojciec Andrzeja) czują, że powinni odejść. Książę umiera w tym samy czasie, gdy przyjeżdżają wojska francuskie. Maria, w końcu zmuszona do opuszczenia swojego majątku, uważa miejscowych chłopów za wrogo nastawionych. Mikołaj ratuje Maryję – wybucha między nimi uczucie.

Rosjanie i Francuzi stoczą decydującą bitwę pod Borodino, gdzie mniejsza armia rosyjska niewytłumaczalnie pokonuje siły francuskie, ku przerażeniu Napoleona. W Sankt Petersburgu życie w wyższych kręgach społecznych toczy się prawie bez wpływu okupacji Moskwy. Helena domaga się unieważnienia małżeństwa z Pierre’em, aby poślubić obcego księcia. Zrozpaczony tą wiadomością, Pierre popada w obłęd i ucieka przed towarzyszami, wędrując samotnie przez Moskwę.

zdjęcie książki w pdf

Tymczasem Rostowowie pakują swoje rzeczy, przygotowując się do ewakuacji.

Młodszy brat Nataszy, Pietia, wstępuje do wojska. Wychodząc z miasta, Rostowowie zabierają ze sobą rannego Andrzeja. Pierre, wciąż błąkający się w Moskwie na wpół szalony, widzi powszechną anarchię, grabież, ogień i morderstwo. Wciąż opętany misją zabicia Napoleona, ratuje dziewczynę przed pożarem, ale zostaje zatrzymany przez władze francuskie. Pierre jest świadkiem egzekucji kilku swoich współwięźniów. Zaprzyjaźnia się z Platonem.

Ciocia Mikołaja próbuje zaaranżować małżeństwo między Mikołajem a Marią, ale Mikołaj opiera się, pamiętając o swoim zaangażowaniu w sprawę Sonii. Maria odwiedza Rostowów, aby zobaczyć, jak czuje się ranny Andrzej – Natasza i Maria zbliżają się do siebie. Andrzej przebacza Nataszy, deklarując jej miłość, zanim umrze. Generał Kutuzov prowadzi wojska rosyjskie z powrotem do Moskwy, którą Francuzi porzucili po klęsce pod Borodino. Francuzi zmuszają jeńców rosyjskich, w tym Pierre’a, do przemarszu z nimi. Po drodze Platon choruje i zostaje zastrzelony jako maruder. Rosjanie podążają za wycofującymi się Francuzami, a następnie toczą się małe walki partyzanckie. Pietia zostaje zastrzelony.

Pierre, po wyzwoleniu, choruje przez trzy miesiące. Po wyzdrowieniu uświadamia sobie swoją miłość do Nataszy, którą ona odwzajemnia. Pierre i Natasza pobrali się w 1813 roku i mają czwórkę dzieci. Natasza wyrasta na prawdziwą rosyjską matronę. Mikołaj żeni się z Marią, rozwiązując problemy finansowe swojej rodziny. Odbudowuje również majątek rodziny Marii, który został zniszczony w czasie wojny. Mimo pewnych napięć Mikołaj i Maria cieszą się szczęśliwym życiem rodzinnym.

POBIERZ
Już 2485 osoby pobrały tego Ebooka!

Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami lub opiniami na temat książki

      Zostaw komentarz o PDF