Sto lat samotności – Gabriel Garcia Marquez

POBIERZ
Już 2779 osoby pobrały tego Ebooka!

Sto lat samotności to historia odizolowanego miasta Macondo i rodziny Buendías, która je założyła. Od lat miasto nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym, z wyjątkiem Cyganów, którzy od czasu do czasu je odwiedzają, handlując m.in teleskopami. Patriarcha rodziny, José Arcadio Buendía, jest impulsywny i dociekliwy. Pozostaje przywódcą, który również jest głęboko samotny, wyobcowując się od innych mężczyzn w swoich obsesyjnych dochodzeniach w tajemniczych sprawach.

sto lat samotności w pdf

Te cechy charakteru odziedziczyli jego potomkowie w całej powieści.

Jego starsze dziecko, José Arcadio, odziedziczył jego ogromną siłę fizyczną i żywiołowość. Jego młodsze dziecko, Aureliano, odziedziczył jego intensywne, tajemnicze skupienie. Stopniowo wioska traci swój niewinny, samotny stan, kiedy nawiązuje kontakt z innymi miastami w regionie. Rozpoczynają się wojny domowe, przynosząc przemoc i śmierć spokojnemu Macondo, których wcześniej nie doświadczył, a Aureliano staje się przywódcą liberalnych rebeliantów, zyskując sławę jako pułkownik Aureliano Buendía. Macondo zmienia się z idyllicznego, magicznego i chronionego miejsca w miasto nieodwołalnie związane ze światem zewnętrznym poprzez sławę pułkownika Buendíi. Rządy Macondo zmieniają się kilkakrotnie w czasie wojny i po jej zakończeniu. W pewnym momencie Arcadio, najokrutniejszy z rodziny Buendías, rządzi dyktatorsko i jest ostatecznie rozstrzelany przez pluton egzekucyjny. Później mianuje się nowego burmistrza, a jego rządy są spokojne, aż do czasu, gdy kolejne powstanie cywilne go zabije. Po jego śmierci wojna domowa kończy się podpisaniem traktatu pokojowego.

Ponad wiek mija w trakcie trwania książki, dlatego większość wydarzeń, które opisuje García Márquez, to główne punkty zwrotne w życiu Buendías: narodziny, śmierć, małżeństwa, sprawy miłosne. Niektórzy mężczyźni z Buendíi są szaleńcami i gwałcicielami. Inni są spokojni i samotni, wolą zamykać się w swoich pokojach, aby zająć się maleńką złotą rybką lub porównać starożytne manuskrypty.

Sto lat w samotności w końcu w PDF!

Poczucie przeznaczenia rodziny dla wielkości pozostaje żywe w wytrwałej Urszuli Iguarán, która z oddaniem pracuje nad utrzymaniem rodziny razem, pomimo jej różnic. Ale dla rodziny Buendía, podobnie jak dla całej wioski Macondo, siły odśrodkowe nowoczesności są druzgocące. Kapitalizm dociera do Macondo, gdy plantacja bananów przenosi się i wykorzystuje ziemię i pracowników, a Amerykanie, którzy są właścicielami plantacji, osiedlają się we własnej, ogrodzonej części miasta. W końcu, wściekli na nieludzki sposób, w jaki są traktowani, robotnicy idą na strajk. Tysiące z nich zostało zmasakrowanych przez armię, która opowiada się po stronie właścicieli plantacji. Kiedy ciała zostały wrzucone do morza, zaczyna się pięcioletni nieprzerwany deszcz, powodujący powódź, która doprowadza Macondo do ostatecznego upadku. Gdy miasto, pokonane przez lata przemocy i fałszywego postępu, zaczyna się wymykać, rodzina Buendía również rozpoczyna proces ostatecznego wymazywania, przezwyciężając nostalgię za minionymi dniami. Książka kończy się prawie tak, jak się zaczęła: wioska znów jest samotna, odizolowana. Nieliczni pozostali członkowie rodziny Buendía poddają się kazirodztwu, wyobcowani ze świata zewnętrznego i skazani na samotny koniec. W ostatniej scenie książki, ostatnia ocalała Buendía tłumaczy zbiór starożytnych proroctw i stwierdza, że wszystko zostało przepowiedziane: że wioska i jej mieszkańcy przeżyli jedynie z góry ustalony cykl, obejmujący wielkie piękno i wielki, tragiczny smutek.

POBIERZ
Już 2779 osoby pobrały tego Ebooka!

Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami lub opiniami na temat książki

      Zostaw komentarz o PDF