Pokolenie Ikea

POBIERZ
Już 2645 osoby pobrały tego Ebooka!

„Pokolenie Ikea” to niespotykana opowieść o ludziach współczesnych, czyli tych, którzy pracują tylko po to, aby móc za co spłacić kredyty- czy to kredyt na mieszkanie, czy nowy, większy samochód. To również opowieść o tych rozczarowanych życiem i rzeczywistością, która ich otacza. Ci ludzie tęsknią za ponadczasowymi chwilami, które sprzedawane są w zamian za substytut szczęśliwego życia.

Czytając opis na tylnej okładce książki, można spodziewać się po niej dobrej, wręcz bardzo głębokiej analizy współczesnego świata. Świeże i obiektywne spojrzenie na to, co dzieje się teraz. Można oczekiwać spojrzenia na życie z boku, z daleka, z zupełnie innej perspektywy. Powieść stanowi niejako głęboką opowieść o ludziach zagubionych w chaosie nowoczesności.

przycisk do pobrania książki orwell

Piotr C w książce opowiada o swoim życiu, czy też życiu warszawskiego singla, pracownika korporacji.

Prezentuje nam swoich przyjaciół, opowiada o swoich związkach, pracy, o “korpo” dziewczętach z klubów nocnych. O codziennym życiu “nowoczesnych” ludzi. Oprowadza nas po wielkiej “Warszawie”. Razem z nim wchłaniamy życie ludzi wyzwolonych, młodych ludzi, którzy żyją tak, jakby jutra nie było. Z tego teksu wyłania się również obraz ludzi, którzy są wchłaniani przez pracę, którzy są w wiecznej drodze, patrząc na siebie nawzajem. To smutny (choć zapewne nie dla wszystkich) obraz ludzi pozbawionych szacunku, dla siebie samych, którzy pozbawieni wartości i zahamowań, tworzą ten świat takim, jakim jest .

Nie powiemy jednak, że jest to bogata, refleksyjna, piękna i wzruszająca historia o uczuciach ludzkich. Pokolenie Ikea to opowieść, w której autor brak umiejętności pisarskich zastępuje innym spojrzeniem na rzeczywistość.

Pobierz książkę w PDF na komputer lub telefon

„Pokolenie Ikea” w zupełnie inny sposób ukazuje autorytety. Autor w swoim dziele wskazuje, że społeczeństwo znakuje, wręcz piętnuje i ocenia ludzi (udowodniono, że atrakcyjni ludzie, czy też osoby posiadające atrybuty, które cenimy chętniej, niejako przeredagowują kolejne pozytywne atrybuty, np. cechy charakteru).

Posługuje się przy tym przykładem prawników. Prawnicy – wzór wszystkich cnót. Jako specjaliści – inteligentni, wykształceni, obyci w świecie. W relacjach mężczyzna – kobieta są jednak powściągliwi, lekko wycofani. Jest to przyczyną tego, że druga żona, czyli korporacja, wkrada się w jego codzienne życie i zabiera go z życia rodzinnego na co najmniej dziesięć godzin dziennie. Pomimo całej staranności w wykonywaniu swoich obowiązków, co najmniej raz w miesiącu otrzymuje od spółki w twarz.). Prawnik jest wykształconym człowiekiem, sprawiedliwym, pewnego rodzaju autorytetem. Dlaczego więc grupa prawników widziana w świecie „Pokolenia Ikea” jest zupełnie inna?

Każdy z nich popełnia moralnie potępione akty społeczne (zdrada, seks z przypadkowymi, nowo poznanymi osobami, kierując się jedynie motywami hedonistycznymi). Wydaje się, że są to ludzie bez uczuć, samolubni. Żyją w świecie manipulacji i hipokryzji. Można śmiało powiedzieć, że świat ukazany w książce „Pokolenie Ikea nie zna słowa “przyjaźń”. Druga żona – korporacja – i awans będą przyczyną załamania się “przyjaźni na całe życie”. Bohaterowie prowadzą życie “od weekendu do weekendu”. Z jednej strony żyją w ciągłym ruchu, a z drugiej wciąż na coś czekają.

Czekanie na coś upragnionego trwa “tu i teraz”.

Podsumowując, książka nie jest zalecana ludziom, którzy oczekują czegoś więcej, czyli niezwykłej fabuły, zaskakujących zwrotów akcji, czy skomplikowanych zagadek. Z drugiej strony, z czystym sumieniem można polecić ją tym, którzy szukają lekkiej, przyjemnej i zabawnej lektury.

POBIERZ
Już 2645 osoby pobrały tego Ebooka!