Moby Dick – Herman Melville

POBIERZ
Już 2621 osoby pobrały tego Ebooka!

Ishmael, narrator, ogłasza zamiar zgłoszenia się do pracy na statek wielorybniczy. Odbył kilka rejsów jako marynarz, ale żaden jako wielorybnik. Podróżuje do New Bedford, Massachusetts, gdzie przebywa w karczmie dla wielorybników. Ponieważ karczma jest raczej pełna, musi dzielić łóżko z harpunnikiem z Południowego Pacyfiku o imieniu Queequeg.

moby dick w pdf

Początkowo odpierany przez dziwne nawyki Queequeg i jego szokujący wygląd (Queequeg pokryty jest tatuażami), Ishmael w końcu docenia hojność i życzliwość człowieka, i obaj decydują się wspólnie poszukiwać pracy na statku wielorybniczym. Wypływają promem do Nantucket, tradycyjnej stolicy przemysłu wielorybniczego. Tam zabezpieczają miejsca postoju na Pequodzie, dziko wyglądającym statku ozdobionym kośćmi i zębami wielorybów. Peleg and Bildad, właściciele Pequod’s Quaker, prowadzą twarde negocjacje wynagrodzenia. Wspominają również tajemniczego kapitana statku, Ahaba, który wciąż wraca do zdrowia po utracie nogi w spotkaniu z wielorybem podczas ostatniego rejsu.

Pequod opuszcza Nantucket w zimny dzień Bożego Narodzenia z załogą składającą się z mężczyzn z wielu różnych krajów i ras.

Wkrótce statek znajdzie się w cieplejszych wodach, a Ahab pojawia się po raz pierwszy na pokładzie. Ogłasza chęć ścigania i zabicia Moby Dicka, legendarnego wielkiego białego wieloryba, który zabrał mu nogę, ponieważ widzi tego wieloryba jako ucieleśnienie zła. Ahab przybija złoty dublon do masztu i deklaruje, że będzie to nagroda dla pierwszego człowieka, który zobaczy wieloryba. Gdy Pequod płynie w kierunku południowego krańca Afryki, wieloryby w końcu się pojawiają. Podczas polowania z ładowni wyłania się grupa ludzi, których nikt z załogi statku nie widział wcześniej podczas rejsu. Lider mężczyzn to egzotycznie wyglądający człowiek o imieniu Fedallah. Ci ludzie stanowią prywatną załogę Ahaba, przemycanego na pokładzie wbrew Bildadowi i Pelegowi. Ahab ma nadzieję, że ich umiejętności i prorocze zdolności Fedallaha pomogą mu w jego polowaniu na Moby Dicka.

Tylko u nas Moby Dick w PDF do pobrania

Pequod mija Afrykę i wchodzi na Ocean Indyjski. Kilka wielorybów jest z powodzeniem łowionych i przetwarzanych na olej. Od czasu do czasu, statek napotyka inne statki wielorybnicze. Ahab zawsze żąda informacji o Moby Dicku od swoich kapitanów. Jeden ze statków, Jeroboam, przewozi Gabriela, szalonego proroka, który przewiduje zagładę dla każdego, kto zagraża Moby Dickowi. Jego przewidywania wydają się nieść ze sobą pewną wagę, ponieważ ci z jego statku, którzy polowali na wieloryba, spotkali się z katastrofą. Próbując odsączyć olej z głowy złapanego wieloryba, Tashtego, jeden z harpunników Pequoda, wpada w obszerną głowę wieloryba, który następnie odrywa się od statku i zaczyna tonąć. Queequeg ratuje Tashtego nurkując do oceanu i tnąc powoli tonącą głowę.

kadr z moby dick

Podczas kolejnego polowania na wieloryby, Pip, chłopak z czarnej kabiny Pequoda, skacze z łodzi wielorybniczej i zostaje w środku oceanu. Zwariuje w wyniku tego doświadczenia i stanie się szalonym, ale prorockim błaznem dla statku. Wkrótce potem, Pequod spotyka Samuela Enderby, statek wielorybniczy, którego kapitan Boomer, stracił ramię w spotkaniu z Moby Dickiem. Dwaj kapitanowie dyskutują na temat wieloryba; Boomer, szczęśliwy, że przeżył spotkanie, nie może zrozumieć żądzy zemsty Ahaba. Niedługo potem Queequeg zachoruje i stolarz statku zrobi dla niego trumnę w oczekiwaniu śmierć. Wraca jednak do zdrowia, a trumna ostatecznie staje się zastępczą boją życiową Pequoda.

Książka, która doczekała się ekranizacji

Ahab zamawia harpun w oczekiwaniu, że wkrótce napotka Moby Dicka. Chrzci harpun krwią trzech harpunów Pequoda. Pequod zabija jeszcze kilka wielorybów. Wydając przepowiednię o śmierci Ahaba, Fedallah deklaruje, że Ahab najpierw zobaczy dwa karawany, z których drugie będzie wykonane tylko z amerykańskiego drewna, i że zostanie zabity liną konopną. Ahab interpretuje te słowa w taki sposób, że nie umrze na morzu, gdzie nie ma karawanów ani wieszaków. Tajfun uderza w Pequod, oświetlając go ogniem elektrycznym. Ahab traktuje to zdarzenie jako oznakę zbliżającej się konfrontacji i sukcesu, ale Starbuck, pierwszy oficer statku, traktuje je jako zły znak i rozważa zabicie Ahaba, aby zakończyć szaloną misję. Po zakończeniu burzy jeden z marynarzy spada z masztu statku i tonie – ponura zapowiedź tego, co jest przed nami.

Żarliwe pragnienie Ahaba, aby znaleźć i zniszczyć Moby Dicka nadal rośnie, a szalony Pip jest teraz jego stałym towarzyszem. Pequod zbliża się do równika, gdzie Ahab spodziewa się znaleźć wielkiego wieloryba. Statek napotyka dwa kolejne statki wielorybnicze, Rachel i Delight, z których oba niedawno miały śmiertelne spotkania z wielorybem. Ahab w końcu spotyka Moby Dicka. Harpunowe łodzie są uruchamiane, a Moby Dick atakuje harpunową łódź Ahaba, niszcząc ją. Następnego dnia, Moby Dick jest widziany ponownie, a łodzie są opuszczane ponownie. Wieloryb jest harpunowany, mimo to  ponownie atakuje łódź Ahaba. Fedallah, uwięziony w linie harpuna, jest ciągnięty za burtę. Starbuck musi manewrować Pequodem między Ahabem a rozgniewanym wielorybem.

Na trzeci dzień, łodzie są ponownie wysyłane po Moby Dicka, a ten po raz kolejny je atakuje.

Mężczyźni mogą zobaczyć zwłoki Fedallah przymocowane do wieloryba linią harpunową. Moby Dick taranuje Pequod i zatapia go. Ahab jest następnie złapany w linii harpuna i wyrzucony z jego łodzi harpunowej. Wszystkie pozostałe łodzie wielorybnicze i mężczyźni zostają złapani w wir stworzony przez tonącego Pequoda i giną. Izmael, który został wyrzucony z łodzi na początku pościgu, był wystarczająco daleko, aby uciec z wiru – przeżył. Pływał na szczycie trumny Queequeg, który wyskoczył z wraku, aż jest odbierany przez Rachel, która nadal szuka załogantów zagubionych w jej wcześniejszym spotkaniu z Moby Dickiem.

POBIERZ
Już 2621 osoby pobrały tego Ebooka!

Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami lub opiniami na temat książki

      Zostaw komentarz o PDF