Lolita – Vladimir Nabokov

POBIERZ
Już 3266 osoby pobrały tego Ebooka!

W przedmowie powieści, John Ray, doktor Jr, wyjaśnia dziwną historię, która nastąpi. Według Raya, otrzymał od prawnika autora rękopis zatytułowany “Lolita” lub “Spowiedź białego wdowca”. Sam autor, znany pod pseudonimem Humberta Humberta (lub H. H.), zmarł w więzieniu na zakrzepicę wieńcową w oczekiwaniu na proces. Ray twierdzi, że choć działania autora są nikczemne, jego pisarstwo pozostaje piękne i przekonujące. Wskazuje również, że powieść stanie się ulubioną powieścią w kręgach psychiatrycznych i zachęci rodziców do wychowywania lepszych dzieci w lepszym świecie.

lolita vladimir nabokov ebook

W rękopisie Humbert opowiada o swoim spokojnym wychowaniu na Riwierze, gdzie spotyka swoją pierwszą miłość, dwunastoletnią Annabel Leigh.

Annabel i trzynastoletni Humbert nigdy nie konsumują swojej miłości, a śmierć Annabel na tyfus cztery miesiące później prześladuje Humberta. Choć Humbert kontynuuje karierę nauczyciela literatury angielskiej, spędza czas w placówce psychiatrycznej i pracuje na wielu dziwnych stanowiskach. Pomimo małżeństwa z dorosłą kobietą, które ostatecznie kończy się niepowodzeniem, Humbert ma obsesję na punkcie pożądanych i świadomych seksualnie młodych dziewcząt. Te nimfety, jak je nazywa, przypominają mu Annabel, choć nie znajduje innej, takiej jak ona. W końcu Humbert przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych i zabiera pokój do domu wdowy Charlotte Haze w sennym, podmiejskim miasteczku w Nowej Anglii. Natychmiast zakochuje się w jej dwunastoletniej córce Dolores, znanej również jako Lolita. Humbert nieustannie śledzi ruchy Lolity, czasami z nią flirtuje i zapisuje swoje pedofilskie tęsknoty w dzienniku. Tymczasem Charlotte Haze, której nienawidzi Humbert, zakochuje się w nim. Kiedy Charlotte wysyła Lolitę na obóz letni, Humbert żeni się z nią, aby pozostać blisko swojej prawdziwej miłości. Humbert chce być sam na sam z Lolitą, a nawet fantazje  zabicia Charlotte, ale nie może do tego przejść. Jednak Charlotte znajduje jego pamiętnik i po tym, jak dowiaduje  się, że jej nienawidzi, ale kocha jej córkę, konfrontuje się z nim. Humbert zaprzecza wszystkiemu, ale Charlotte mówi mu, że go opuszcza. W tym momencie uderza w nią samochód, a ona natychmiast umiera.

pdf lolita

Humbert jedzie na obóz letni i odbiera Lolitę. Dopiero po przybyciu do motelu mówi jej, że Charlotte umarła. W swojej relacji z wydarzeń Humbert twierdzi, że Lolita uwodzi go, a nie na odwrót. Dwie przejażdżki po kraju przez prawie rok, podczas których Humbert ma coraz większą obsesję na punkcie Lolity i uczy się nią manipulować. Kiedy ta ma napady złości lub odmawia mu awansów, Humbert grozi, że umieści ją w sierocińcu. Jednocześnie dziwny mężczyzna wydaje się interesować Humbertem i Lolitą i wydaje się śledzić ich podróże.

Recenzja książki Lolita

Humbert w końcu dostaje pracę w Beardsley College gdzieś na północnym wschodzie, a Lolita zapisuje się do szkoły. Jej pragnienie towarzyszenia chłopcom w jej własnym wieku powoduje napięcie w ich związku, a Humbert staje się bardziej restrykcyjny w swoich zasadach. Mimo to pozwala jej pojawić się w szkolnym przedstawieniu. Lolita zaczyna mieć sekrety przed Humbertem, ten oskarża ją o niewierność i zabiera w kolejną podróż. W drodze Humbert podejrzewa, że są śledzeni. Lolita nic nie zauważa, a Humbert oskarża ją o spisek z ich prześladowcą.

Wyjątkowa opowieść w PDF dostępna już u nas!

Lolita choruje, a Humbert musi zabrać ją do szpitala. Kiedy jednak Humbert wraca po nią, pielęgniarki mówią mu, że jej wujek już ją odebrał. Humbert wpada w furię, ale potem uspokaja się i opuszcza szpital – ma złamane serce i jest wściekły.

Przez następne dwa lata Humbert szuka Lolity, odkrywając wskazówki na temat porywacza, aby dokonać zemsty. Wiąże się z kobietą o imieniu Rita, ale potem otrzymuje list od Lolity, teraz mężatki w ciąży, która prosi go o pieniądze. Zakładając, że Lolita poślubiła mężczyznę, który podążał za nimi w podróży, Humbert staje się zdeterminowany, aby go zabić. Znajduje Lolitę, biedną i ciężarną w wieku siedemnastu lat. Humbert zdaje sobie sprawę, że mąż Lolity nie jest mężczyzną, który porwał ją ze szpitala. Przyciśnięta, Lolita przyznaje, że Clare Quilty, dramaturg, którego obecność była odczuwalna od początku książki, zabrała ją ze szpitala. Lolita kochała Quilty’ego, ale odrzucił ją, kiedy odmówiła udziału w dziecięcej orgii pornograficznej. Wciąż oddany Lolicie, Humbert błaga ją, by do niego wróciła. Lolita delikatnie odmawia. Humbert daje jej 4000 dolarów, a potem odchodzi. Śledzi Quilty’ego w swoim domu i wielokrotnie do niego strzela. Humbert zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu, gdzie kontynuuje pisanie swoich wspomnień, stwierdzając, że mogą one zostać opublikowane dopiero po śmierci Lolity. Po śmierci Lolity podczas porodu, Humbert umiera z powodu niewydolności serca, a rękopis zostaje wysłany do dr Johna Raya.

POBIERZ
Już 3266 osoby pobrały tego Ebooka!

Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami lub opiniami na temat książki

      Zostaw komentarz o PDF