Folwark zwierzęcy

POBIERZ
Już 3130 osoby pobrały tego Ebooka!

Folwark zwierzęcy – książka autorstwa Georga Orwella jest najbardziej znaną alegorią polityczną XX wieku. Można powiedzieć, że jest to relacja o grupie barbarzyńskich zwierząt, które buntują się przeciwko swojemu okrutnemu ludzkiemu panu, aby poddać się tyranii wzniesionej przez ich własny gatunek. Książka stała się uniwersalnym dramatem. Orwell jest jednym z niewielu współczesnych satyryków porównywalnych do Jonathana Swift’a pod względem kunsztu i autorytetu moralnego, w hodowli zwierząt jego wolna proza i logika mrocznej komedii świetnie podkreślają brutalne przesłanie książki.

przycisk do pobrania książki orwell

Przyjmując za punkt wyjścia zdradzoną obietnicę rewolucji rosyjskiej, Orwell przedstawia wizję, która w swej gorzkiej mądrości daje nam najwyraźniejsze zrozumienie możliwych konsekwencji naszych działań społecznych i politycznych.

Wyjątkowy i niezapomniany tytuł dla każdego w PDF

Ta niezwykła alegoria zepsutego społeczeństwa przepracowanych, maltretowanych zwierząt, ich dążenia do stworzenia raju postępu, sprawiedliwości i równości jest jedną z najbardziej przerażających satyr, jakie kiedykolwiek opublikowano. Kiedy jesteśmy świadkami powstania i krwawego upadku rewolucyjnych zwierząt, zaczynamy dostrzegać ziarno totalitaryzmu w najbardziej idealistycznej organizacji, a w naszych najbardziej charyzmatycznych przywódcach – dusze naszych najokrutniejszych ciemiężycieli.

Ta książka jest osadzona w przyszłości, kiedy zwierzęta są znacznie mądrzejsze niż teraz. A dzięki ich sprytowi świnie rozpoczęły rewolucję przeciwko ludziom. W odróżnieniu od innych zwierząt, świnie potrafiły płynnie posługiwać się językiem angielskim, co dawało im moc przywódczą. Ale historia, która następuje, wydarzyła się zaledwie kilka lat później…

Ich pierwszy przywódca, Stary Major, był uprzejmym i sprawiedliwym przywódcą, który wiedział, że zwierzęta powinny być równe. Ale kiedy Napoleon został przywódcą, było to już  bardzo nieprzyjemne. Ustanowił zasadę, która pozwalała świniom na lepsze pożywienie i która zmuszała wszystkie inne zwierzęta do szaleńczej, ciężkiej pracy każdego dnia i nocy. To nie wystarczyło, Napoleon chciał większej władzy.

Postanowił zabić swojego brata -Snowball, ponieważ chciał zostać jedynym przywódcą.

Podziwiał Snowballa za to, że wpadł na pomysł budowy wiatraka. Snowball był również popularny z powodu jego roli w rewolucji. On i Bokser (koń ciężko pracujący) byli najodważniejsi. Więc ta samolubna świnia, Napoleon, zniszczył to, co zbudowały zwierzęta (wiatrak) i obwiniał Snowball, który uciekł z gospodarstwa. Potem Napoleon sprawił, że zwierzęta pracowały ciężej i ciężej, przez co były bardzo słabe, a nawet umierały. Gdyby któreś ze zwierząt było sprytne jak Napoleon, zamówiłby tylko egzekucję, żeby się go pozbyć.

Powieść ta wychodzi jednak poza temat rewolucji rosyjskiej, mówi o wszystkich rewoltach, które miały miejsce i kiedykolwiek będą miały miejsce. Sugeruje to, że powstanie jest daremne, że sprawy pozostaną takie, jak zawsze, czyli ani lepsze, ani gorsze. Wszystko po prostu pozostaje niezmienne. Książkę czyta się z zapartym tchem i tak naprawę wystarczy jeden wieczór na jej lekturę, ponieważ wciąga od pierwszych stron i nie puszcza aż do ostatniej.

Podsumowują, książka Georga Orwella –„Folwark zwierzęcy” jest to naprawdę ponadczasowy klasyk, który mówi tak wiele o ludzkiej naturze. Co więcej, dzięki swojemu niezwykłemu oddziaływaniu na czytelników stała się zjawiskiem globalnym.

POBIERZ
Już 3130 osoby pobrały tego Ebooka!