Stary człowiek i morze

POBIERZ
Już 1646 osoby pobrały tego Ebooka!

„Stary człowiek i morze” to krótka powieść amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya, napisana w 1951 roku na Kubie, natomiast opublikowana w 1952 roku. Trzeba podkreślić, że jest to ostatnie duże dzieło fabularne Hemingwaya, które ukazało się za jego życia.

stary człowiek i morze pdf pobierz

Jedno z jego najsłynniejszych dzieł opowiada historię Santiago, starzejącego się kubańskiego rybaka, który zmaga się z gigantycznym marlinem w Zatoce u wybrzeży Kuby.

przycisk do pobrania książki orwell

„Stary człowiek i morze” to książka, która opowiada historię swoistej walki pomiędzy starzejącym się, doświadczonym rybakiem – Santiago i dużym marlinem. Walka ta może być interpretowana jako próba sił z własnymi słabościami i niedoskonałościami. Historia rozpoczyna się od tego, że Santiago jest załamany po tym, jak przez 84 dni z rzędu nie udaje mu się połów ryb. Uważa, że jest tak pechowy, że jego młody uczeń, Manolin, otrzymał od rodziców zakaz żeglowania z nim, a zamiast tego kazano mu łowić ryby z tymi, którzy w tej dziedzinie odnoszą jednak sukcesy. Chłopiec każdego wieczoru odwiedza Santiago, ciągnąc za sobą sprzęt wędkarski, przygotowując jedzenie, rozmawiając o amerykańskim baseballu i jego ulubionym graczu Joe DiMaggio. Santiago mówi

Manolinowi, że następnego dnia wyjedzie daleko w kierunku Zatoki, na północ od Kuby w Cieśninie Floryda, by łowić ryby.

Ponadczasowa lektura w PDF do pobrania

W osiemdziesiątym piątym dniu swojej nieszczęsnej passy Santiago zabiera swoją łódź, ustawia liny i do południa na swoja przynętę łapie rybę i myśli, że to marlin. Santiago nie daje jednak rady zaholować wielkiego marlina. Można powiedzieć, że jest zdany na zwierzę, ponieważ marlin go ciągnie przez dwa dni i noce. Przez ten cały czas Santiago trzyma się liny. Chociaż rybak jest ranny w walce i cierpi z powodu bólu, wyraża niejako współczucie dla swojego przeciwnika, często odnosząc się do niego jak do brata. Stwierdza również, że ze względu na wielką godność ryby, nikt nie będzie zasługiwał na zjedzenie marlina.

Trzeciego dnia ryby zaczynają okrążać burtę.

Santiago, niemal na skraju wyczerpania, wykorzystuje całą pozostałą siłę, aby wyciągnąć rybę na bok i przebić marlina harpunem. Mężczyzna wiąże marlina z boku swojej łodzi i kieruje się do domu, myśląc o wysokiej cenie, jaką ryba osiągnie na rynku oraz o tym, ile osób wyżywi.

Jednak w drodze na brzeg, do łodzi zbliżają się rekiny, które przyciąga krew marlina. Santiago zabija swoim harpunem wielkiego rekina, ale traci broń. Robi nowy harpun, spinając nóż na koniec wiosła, aby odeprzeć następne rekiny; pięć rekinów zostaje zabitych, a wiele innych wypędzonych. Jednak rekiny wciąż przybywają, a w nocy prawie pożerają całą tuszę marlina, pozostawiając szkielet składający się głównie z kręgosłupa, ogona i głowy. Santiago wie, że został pokonany i opowiada rekinom, jak zabiły jego marzenia. Po dotarciu do brzegu przed świtem następnego dnia, Santiago niosie ciężki maszt na ramieniu, pozostawiając głowę ryby i kości na brzegu. Po powrocie do domu chyli się do łóżka i zapada w głęboki sen.

Następnego dnia grupa rybaków gromadzi się wokół łodzi, gdzie szkielet ryby jest jeszcze przymocowany. Jeden z rybaków mierzy długość ryby od nosa do ogona i niedowierza, że marlin osiągnął długość 5,5 metrów. Pedrico otrzymuje głowę ryby, a pozostali rybacy mówią Manolinowi, aby opowiedział staruszkowi, jak bardzo im przykro z powodu jego nieszczęścia.. Kiedy stary człowiek budzi się, obiecuje ponownie łowić razem. Po powrocie do snu Santiago marzy o swojej młodości na afrykańskiej plaży.

„Stary człowiek i morze” to opowieść o starym rybaku i jego największej męce: nieustającej, męczącej bitwie z gigantycznym marlinem. Używając prostego, potężnego języka bajki, Hemingway podejmuje ponadczasowe tematy odwagi w obliczu porażki i osobistego triumfu nad przeciwnościami losu i przekształca je w wspaniały klasyk XX wieku.

POBIERZ
Już 1646 osoby pobrały tego Ebooka!