Doktor Dolittle i jego zwierzęta

POBIERZ
Już 2428 osoby pobrały tego Ebooka!

„Doktor Dolittle i jego zwierzęta” autorstwa Hugh Johna Loftinga to pierwsza z 12 przygód z udziałem człowieka, który kochał zwierzęta do tego stopnia, że uczył się mówić ich językiem. Powieść po raz pierwszy została opublikowana w 1920 roku. Jako kapitan Strażników Irlandzkich podczas I wojny światowej autor pisał listy z okopów we Francji, których opowiadał o wybitnym lekarzu. Listy częściowo pozwoliły mu pozostać blisko swoich dwóch młodych synów, częściowo też przeniosły go w lepsze czasy (około 1830 r.) i miejsce (wyimaginowane angielskie miasteczko wiejskie), w którym opiekuńczy uzdrowiciel, lekceważący osobiste korzyści, bezinteresownie pomaga swoim bliźnim.

przycisk do pobrania książki orwell

Idealny tytuł dla osób w każdym wieku

Z zawodu inżynier budownictwa lądowego, Lofting przeszedł w młodości różne przygody: pomagał w budowie Kolei Lagos w Afryce Zachodniej, pracował w Kanadzie i na Kubie, a w końcu ożenił się z Amerykanką i osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych. Urodzony w Anglii w 1886 roku, w okresie rozkwitu brytyjskiego imperializmu, autor włożył swój udział w anglosaską cierpliwość, rozrastającą się w narodzie budowniczych imperium.

Lofting i jego bohater medyczny nie są tylko ulotnym podobieństwem. Byli oni zarówno entuzjastycznymi przyrodnikami, jak i formalni pod względem ubioru. Dolittle rzadko przedstawia się bez porannego płaszczu i wysokiego kapelusza, a autor wystąpił publicznie w perłowej fedorze.

Doktor John Dolittle kocha zwierzęta. Kocha je tak bardzo, że jego dom i biuro przelewają się zwierzętami każdego rodzaju. Kiedy Polinezja uczy go języka zwierząt, doktor Dolittle staje się światowej sławy lekarzem, podróżując nawet do Afryki, aby pomóc swoim przyjaciołom.

Mimo swojego imienia doktor Dolittle jest człowiekiem o cudownej energii. Jego zamiłowanie do trzymania zwierząt domowych – królików w spiżarni, białych myszy w fortepianie, wiewiórki w lnianej szafie i jeża w piwnicy – odepchnęło jego pacjentów i sprowadziło go do ubóstwa. Jego majątek powraca do poprzedniego poziomu, kiedy uczy się mówić językiem zwierzęcym i zakłada klinikę lekarza zwierzęcego (Lofting studyjnie unika słowa “weterynarz”). Jednak pomimo jego wyjątkowych darów wkrótce znów stanie się nędzny, ponieważ krokodyle, które przyjął, odstraszają potencjalnych klientów.

Pobierz PDF i dołącz do przygód doktora

Wtedy dostaje wezwanie z Afryki: tamtejsze małpy umierają na straszliwą chorobę – czy przyjedzie i je uratuje?

Ta książka z pewnością przypadnie do gustu dzieciom, gdy są na etapie lubienia czegokolwiek i wszystkiego o zwierzętach. W zależności od wrażliwości rodzica i dziecka, unowocześniona wersja, może być bardziej odpowiednia, chociaż oryginalny tekst i szczera dyskusja byłyby jeszcze bardziej pouczające. Myślę, że dzieciom spodoba się ten Doktor Dolittle, ponieważ nigdy nie jest najbardziej sprytną postacią w tej historii. Dzieci dużo bardziej utożsamiają się z mądrymi, pragmatycznymi i zaradnymi zwierzętami. Fakt, że lekarz jest na tyle skromny, aby zaakceptować ich rady, przemówi do dzieci, które chcą, aby dorośli lepiej przysłuchiwali się ich pomysłom.

 

POBIERZ
Już 2428 osoby pobrały tego Ebooka!