Sklepy cynamonowe

POBIERZ
Już 3026 osoby pobrały tego Ebooka!

W pierwszej książce Schulza „Sklepy cynamonowe” dąży się do tego samego celu, który autor nazwał “mitycyzacją rzeczywistości”, tym samym w grudniu 1933 r. Schulz – nieśmiały nauczyciel szkolny – dołączył do Stanisława Witkiewicza i Witolda Gombrowicza – czołówki polskich modernistów. Rzadko zdarza się, aby tak nietypowa praca zyskała natychmiastowe uznanie, ale pisarstwo Schulza odrywa się od konwencyjnego postrzegania rzeczywistości.

Książka natychmiast uderza swoim pięknem i osobliwością widzenia.

Natomiast narracyjne ścieżki, które stworzył autor, są tak mylące, że prowadzą czytelnika w okolice paradoksów i niepewności. Większość jego opowieści dotyczy narratora, początkowo dziecka, a później mężczyzny pamiętającego dzieciństwo, opisującego ekscentryczne projekty ojca, kupca Jakuba, którego osobowość przechodzi przez patriarchów biblijnych (Noego, Mojżesza, Jozuego).

przycisk do pobrania książki orwell

Ten ostatni aspekt w szczególności można porównać do twórczości Kafki. Co wiecej, obaj pisarze mają wiele podobieństw biograficznych (nie tylko obsesję na punkcie ojca). Ale podczas gdy oba opisane światy zacinają się pomiędzy rzeczywistością a nierzeczywistością, ich cele i metody są całkiem odmienne. Schulz nie jest też surrealistą: dziwaczne zdarzenia nie stanowią podstawy powieści, ale jego projekt nagradza, a nie pogardza logiką, i nie stara się szokować czytelnika.

Pobierz ebooka w PDF i zacznij czytać!

Schulz określał dzieciństwo i jego bezkresne wyobrażenia jako “wiek geniuszu”, a jego wspomnienia i wrażenia, skrzyżowane z fragmentami mitu greckiego i hebrajskiego, polskimi i niemieckimi folklorystami oraz prawdopodobnie literaturą chasydzką, stały się “żelazną stolicą ducha”, z którego powstała jego sztuka.

„Wojewódzkim miastem”, o którym pisze, jest Drohobycz, gdzie spędził większość życia.

W 1892 roku, kiedy urodził się Schulz, miasto znajdowało się w granicach Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Po I wojnie światowej był to miasto należące do Polski. Już po śmierci autora w 1942 r., po krótkiej okupacji sowieckiej, miasto stało się częścią nazistowskich Wielkich Niemiec. Natomiast współcześnie jest miastem ukraińskim.

Trzeba podkreślić, że fantastyczne, misternie interpretowane historie Schulza, przeważnie z przełomu lat 20. i 30., swobodnie przenikają się z przeszłością i teraźniejszością, ale przyszłość jest dla niego „nieistniejącą kategorią”. Jego historie nie zakładają Holokaustu, należy bowiem czytać je tak, jakby zniekształcały zarówno jego otoczenie, jak i jego samego.

Zniekształcenia są podstawą dyskusji na temat Schulza.

Z powodu jego śmierci, z powodu zagubienia znacznej części jego twórczości i z powodu jego talentu okazał się niezwykle magnetyczną postacią dla innych autorów.

Trzeba podkreślić, że Bruno Schulz w „Sklepach cynamonowych” w pewien fantastyczny i zarazem mitologiczny opisuje sklep z suknem, w którym dorastał, oraz dziwaczne wybryki ojca. W książce dostrzec niejako możemy dwie strony galicyjskiego Drohobycza, czyli Stare Miasto pełne starożytnej tajemnicy kontrastuje z nowszymi dzielnicami, które powstały w odpowiedzi na wydobycie ropy naftowej na tym terenie. Język autora jest bardzo poetycki i oniryczny, posługuje się on tym samym bogatym systemem obrazowania obejmującym książki i labirynty.

POBIERZ
Już 3026 osoby pobrały tego Ebooka!